ADC, Successive Approximation, 16-Bit, 1 Func, Serial, Parallel, Word Access
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Spectrum Microwave |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog input voltage | 10 V |
| Minimum analog input voltage | -10 V |
| Maximum conversion time | 17 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-XDIP-T32 |
| Maximum linear error (EL) | 0.006% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of digits | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output bit code | COMPLEMENTARY BINARY, COMPLEMENTARY 2\'S COMPLEMENT, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| Output format | SERIAL, PARALLEL, WORD |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.79 mm |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 22.86 mm |