
1 ELEMENT, 10 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ALLIED [Allied Electronics] |
| package instruction | CHIP, 1212, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| uppercase and lowercase codes | 1212 |
| DC Resistance | 0.206 Ω |
| Nominal inductance(L) | 10 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | ONE SURFACE |
| Test frequency | 1 MHz |
| Tolerance | 20% |
| Base Number Matches | 1 |

| PCSV35-100M-RC | PCSV35-1R5M-RC | PCSV35-2R2M-RC | PCSV35-1R0M-RC | PCSV35-4R7M-RC | PCSV35-220M-RC | PCSV35-3R3M-RC | PCSV35-6R8M-RC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1 ELEMENT, 10 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 1.5 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 2.2 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 1 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 4.7 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 22 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 3.3 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 6.8 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] | ALLIED [Allied Electronics] |
| package instruction | CHIP, 1212, ROHS COMPLIANT | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 | 1212 |
| DC Resistance | 0.206 Ω | 0.051 Ω | 0.063 Ω | 0.035 Ω | 0.121 Ω | 0.501 Ω | 0.082 Ω | 0.165 Ω |
| Nominal inductance(L) | 10 µH | 1.5 µH | 2.2 µH | 1 µH | 4.7 µH | 22 µH | 3.3 µH | 6.8 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | ONE SURFACE | ONE SURFACE | ONE SURFACE | ONE SURFACE | ONE SURFACE | ONE SURFACE | ONE SURFACE | ONE SURFACE |
| Test frequency | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz |
| Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |