
1 ELEMENT, 22000 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ALLIED [Allied Electronics] |
| Objectid | 1035399964 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| compound_id | 65307825 |
| DC Resistance | 11.7 Ω |
| Nominal inductance(L) | 22000 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum rated current | 0.25 A |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Test frequency | 0.001 MHz |
| Tolerance | 10% |