General Purpose Inductor, 560uH, 2%, 1 Element, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vishay |
| Reach Compliance Code | unknown |
| structure | Axial |
| DC Resistance | 15.5 Ω |
| Nominal inductance(L) | 560 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.6 mm |
| Lead length | 25 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 3.94 mm |
| Package length | 9.53 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | TR |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 65 |
| Maximum rated current | 0.108 A |
| self resonant frequency | 4 MHz |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Test frequency | 0.79 MHz |
| Tolerance | 2% |
