Pushbutton Switch, SPDT, Latched, 3A, 28VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | E-Switch |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | PANEL MOUNTABLE |
| body width | 6.86 mm |
| body height | 11.88 mm |
| Body length or diameter | 12.7 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 3A@120VAC |
| Maximum contact current (AC) | 3 A |
| Maximum contact current (DC) | 3 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 3A@28VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 120 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | 700C |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating force | 5.39 N |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| seal | EPOXY TERMINAL SEALED |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPDT |
| Switch type | PUSHBUTTON SWITCH |
| Terminal surface | SILVER |
| Termination type | SOLDER |
