TSL261 IR Light-to-Voltage Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | PLASTIC PACKAGE-3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Configuration | SINGLE |
| Infrared range | YES |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum on-state current | 0.01 A |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | LINEAR OUTPUT PHOTO IC |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 1.5 mm |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| TSL261 | TSL260 | |
|---|---|---|
| Description | TSL261 IR Light-to-Voltage Converter | TSL260 IR Light-to-Voltage Converter |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | PLASTIC PACKAGE-3 | PLASTIC PACKAGE-3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE |
| Infrared range | YES | YES |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Maximum on-state current | 0.01 A | 0.01 A |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C |
| Optoelectronic device types | LINEAR OUTPUT PHOTO IC | LINEAR OUTPUT PHOTO IC |
| shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| size | 1.5 mm | 1.5 mm |
| Minimum supply voltage | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO |