
1 ELEMENT, 12 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | 5757 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 15 weeks |
| uppercase and lowercase codes | 5757 |
| structure | Magnetically Shielded |
| core material | Ferrite |
| DC Resistance | 0.00756 Ω |
| Nominal inductance(L) | 12 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 12 mm |
| Package length | 14.5 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 14.5 mm |
| method of packing | Tape |
| Maximum rated current | 10.3 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL IN-LINE |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% |
| Base Number Matches | 1 |