PIC17FR44-16I/PQ
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Microchip |
| package instruction | MQFP-44 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| boundary scan | NO |
| CPU series | PIC |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| Format | FIXED POINT |
| JESD-30 code | S-XQFP-G44 |
| low power mode | YES |
| Number of I/O lines | 33 |
| Number of terminals | 44 |
| Number of timers | 7 |
| On-chip program ROM width | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| RAM (bytes) | 454 |
| rom(word) | 8192 |
| ROM programmability | FLEXROM |
| speed | 33 MHz |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER, RISC |