Power Bipolar Transistor, 1.5A I(C), 160V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-220AB, Plastic/Epoxy, 3 Pin, TO-220IS, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | KEC |
| Parts packaging code | TO-220AB |
| package instruction | TO-220IS, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Maximum collector current (IC) | 1.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 160 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 70 |
| JEDEC-95 code | TO-220AB |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 20 W |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 100 MHz |

| KTA1659O | KTA1659A-O | KTA1659A-Y-U/PF | KTA1659Y | KTA1659A-Y | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Power Bipolar Transistor, 1.5A I(C), 160V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-220AB, Plastic/Epoxy, 3 Pin, TO-220IS, 3 PIN | Power Bipolar Transistor, 1.5A I(C), 180V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-220AB, Plastic/Epoxy, 3 Pin, TO-220IS, 3 PIN | Rated power: 20W Collector current Ic: 1.5A Collector-emitter breakdown voltage Vce: 180V Transistor type: PNP PNP, Vceo=-180V, Ic=-1.5A, hfe=120~240 | Power Bipolar Transistor, 1.5A I(C), 160V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-220AB, Plastic/Epoxy, 3 Pin, TO-220IS, 3 PIN | Power Bipolar Transistor, 1.5A I(C), 180V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-220AB, Plastic/Epoxy, 3 Pin, TO-220IS, 3 PIN |
| Maker | KEC | KEC | - | KEC | KEC |
| Parts packaging code | TO-220AB | TO-220AB | - | TO-220AB | TO-220AB |
| package instruction | TO-220IS, 3 PIN | TO-220IS, 3 PIN | - | TO-220IS, 3 PIN | TO-220IS, 3 PIN |
| Contacts | 3 | 3 | - | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | - | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | - | ISOLATED | ISOLATED |
| Maximum collector current (IC) | 1.5 A | 1.5 A | - | 1.5 A | 1.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 160 V | 180 V | - | 160 V | 180 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 70 | 70 | - | 120 | 120 |
| JEDEC-95 code | TO-220AB | TO-220AB | - | TO-220AB | TO-220AB |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | - | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | - | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | - | 150 °C | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | - | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | PNP | PNP | - | PNP | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 20 W | 20 W | - | 20 W | 20 W |
| surface mount | NO | NO | - | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | - | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 100 MHz | 100 MHz | - | 100 MHz | 100 MHz |