1KX8 SPI BUS SERIAL EEPROM, PDIP8, 0.25 MM LEAD FRAME, SKINNY, PLASTIC, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | 100000 ERASE/WRITE CYCLES; 10 YEARS DATA RETENTION; SPI BUS INTERFACE; 16 BYTE PAGE WRITE |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 2 MHz |
| Data retention time - minimum | 10 |
| Durability | 100000 Write/Erase Cycles |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.55 mm |
| memory density | 8192 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| word count | 1024 words |
| character code | 1000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 1KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.9 mm |
| Serial bus type | SPI |
| Maximum standby current | 0.00005 A |
| Maximum slew rate | 0.002 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Maximum write cycle time (tWC) | 10 ms |
| write protect | HARDWARE/SOFTWARE |

| ST95081B1 | ST95081M3TR | ST95081M1TR | ST95081B3 | ST95081B6 | ST95081M1 | ST95081M3 | ST95081M6 | ST95081M6TR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1KX8 SPI BUS SERIAL EEPROM, PDIP8, 0.25 MM LEAD FRAME, SKINNY, PLASTIC, DIP-8 | 1KX8 SPI BUS SERIAL EEPROM, PDSO8, 0.150 INCH, PLASTIC, SO-8 | 1KX8 SPI BUS SERIAL EEPROM, PDSO8, 0.150 INCH, PLASTIC, SO-8 | 1KX8 SPI BUS SERIAL EEPROM, PDIP8, 0.25 MM LEAD FRAME, SKINNY, PLASTIC, DIP-8 | 1KX8 SPI BUS SERIAL EEPROM, PDIP8, 0.25 MM LEAD FRAME, SKINNY, PLASTIC, DIP-8 | IC,SERIAL EEPROM,1KX8,CMOS,SOP,8PIN,PLASTIC | IC,SERIAL EEPROM,1KX8,CMOS,SOP,8PIN,PLASTIC | IC,SERIAL EEPROM,1KX8,CMOS,SOP,8PIN,PLASTIC | 1KX8 SPI BUS SERIAL EEPROM, PDSO8, 0.150 INCH, PLASTIC, SO-8 |
| Maker | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknown | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | unknown |
| Data retention time - minimum | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| memory density | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit | 8192 bit |
| Memory IC Type | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| word count | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words |
| character code | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 85 °C | 70 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | - | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| organize | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 | 1KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | SOP | DIP | DIP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Serial bus type | SPI | SPI | SPI | SPI | SPI | SPI | SPI | SPI | SPI |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | NO | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | AUTOMOTIVE | COMMERCIAL | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | AUTOMOTIVE | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | SOIC | DIP | DIP | - | - | - | SOIC |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | SOP, | SOP, | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | - | - | - | SOP, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | - | - | - | 8 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | - | - | EAR99 |
| Other features | 100000 ERASE/WRITE CYCLES; 10 YEARS DATA RETENTION; SPI BUS INTERFACE; 16 BYTE PAGE WRITE | 100000 ERASE/WRITE CYCLES; 10 YEARS DATA RETENTION; SPI BUS INTERFACE; 16 BYTE PAGE WRITE | 100000 ERASE/WRITE CYCLES; 10 YEARS DATA RETENTION; SPI BUS INTERFACE; 16 BYTE PAGE WRITE | 100000 ERASE/WRITE CYCLES; 10 YEARS DATA RETENTION; SPI BUS INTERFACE; 16 BYTE PAGE WRITE | 100000 ERASE/WRITE CYCLES; 10 YEARS DATA RETENTION; SPI BUS INTERFACE; 16 BYTE PAGE WRITE | - | - | - | 100000 ERASE/WRITE CYCLES; 10 YEARS DATA RETENTION; SPI BUS INTERFACE; 16 BYTE PAGE WRITE |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 2 MHz | 2 MHz | 2 MHz | 2 MHz | 2 MHz | - | - | - | 2 MHz |
| Durability | 100000 Write/Erase Cycles | - | - | 100000 Write/Erase Cycles | 100000 Write/Erase Cycles | 100000 Write/Erase Cycles | 100000 Write/Erase Cycles | 100000 Write/Erase Cycles | - |
| JESD-609 code | e0 | - | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - |
| length | 9.55 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 9.55 mm | 9.55 mm | - | - | - | 4.9 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - | 1 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | - | - | - | SYNCHRONOUS |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | - | - | DIP8,.3 | DIP8,.3 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | - |
| power supply | 5 V | - | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - |
| Maximum seat height | 5.9 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 5.9 mm | 5.9 mm | - | - | - | 1.75 mm |
| Maximum standby current | 0.00005 A | - | - | 0.00005 A | 0.00005 A | 0.00005 A | 0.00005 A | 0.00005 A | - |
| Maximum slew rate | 0.002 mA | - | - | 0.002 mA | 0.002 mA | 0.002 mA | 0.002 mA | 0.002 mA | - |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | - | - | - | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | - | - | - | 4.5 V |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| width | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | - | - | - | 3.9 mm |
| Maximum write cycle time (tWC) | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | - | - | - | 10 ms |
| write protect | HARDWARE/SOFTWARE | - | - | HARDWARE/SOFTWARE | HARDWARE/SOFTWARE | HARDWARE/SOFTWARE | HARDWARE/SOFTWARE | HARDWARE/SOFTWARE | - |