25W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, UUC, WAFER
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 20 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 26 dB |
| harmonic distortion | 1% |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Nominal output power | 25 W |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 100 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 60 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 16 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |