OT PLD, 45ns, TTL, CDFP20, 0.250 X 0.500 INCH, CERPACK-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| maximum clock frequency | 12.5 MHz |
| JESD-30 code | R-CDFP-F20 |
| length | 13.03 mm |
| Dedicated input times | 4 |
| Number of I/O lines | 4 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 4 DEDICATED INPUTS, 4 I/O |
| Output function | MIXED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Programmable logic type | OT PLD |
| propagation delay | 45 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.286 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 6.883 mm |