General Purpose Inductor, 17000000uH, 1 Element
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Magnetic Circuit Elements Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| DC Resistance | 190 Ω |
| Nominal inductance(L) | 17000000 µH |
| Inductor Applications | FILTER CHOKE |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum rated current | 0.201 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | FLEXIBLE LEAD |
| Test frequency | 0.00006 MHz |