
Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| package instruction | IN-LINE, R-PSIP-T3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | DIGITAL, BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 1 |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 50 V |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Minimum DC current gain (hFE) | 47 |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 |
| JESD-609 code | e1 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Polarity/channel type | NPN |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN SILVER COPPER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 200 MHz |



| DTD143ECTP | DTD143EST116 | |
|---|---|---|
| Description | Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, | Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor |
| package instruction | IN-LINE, R-PSIP-T3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | DIGITAL, BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 1 | DIGITAL, BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 1 |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 50 V | 50 V |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Minimum DC current gain (hFE) | 47 | 47 |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e1 | e1 |
| Number of components | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 |
| Polarity/channel type | NPN | NPN |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES |
| Terminal surface | TIN SILVER COPPER | TIN SILVER COPPER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal location | SINGLE | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 | 10 |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 200 MHz | 200 MHz |