DTMF Signaling Circuit, CMOS, PDSO18,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Industrial Defender Inc |
| package instruction | SOP, SOP18,.4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDSO-G18 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 18 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP18,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 7 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | DTMF SIGNALING CIRCUIT |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |

| M-8870-02SM | M-8870-01C | M-8870-02 | |
|---|---|---|---|
| Description | DTMF Signaling Circuit, CMOS, PDSO18, | DTMF Signaling Circuit, CMOS, PDIP18, | DTMF Signaling Circuit, CMOS, PDIP18, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Industrial Defender Inc | Industrial Defender Inc | Industrial Defender Inc |
| package instruction | SOP, SOP18,.4 | DIP, DIP18,.3 | DIP, DIP18,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDSO-G18 | R-PDIP-T18 | R-PDIP-T18 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 18 | 18 | 18 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP18,.4 | DIP18,.3 | DIP18,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 7 mA | 7 mA | 7 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | DTMF SIGNALING CIRCUIT | DTMF SIGNALING CIRCUIT | DTMF SIGNALING CIRCUIT |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |