
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | FOX [Fox Electronics] |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 1 µW |
| frequency stability | 0.0049% |
| frequency tolerance | 20 ppm |
| JESD-609 code | e2 |
| load capacitance | 6 pF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 0.032768 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| physical size | D2.0XH6.0 (mm)/D0.079XH0.236 (inch) |
| Series resistance | 50000 Ω |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) |

| NC26LF-0.032768MHZ-EZW0601 | 299LF-0.032768MHZ-EZW1251 | 298LF-0.032768MHZ-EZW0601 | 300LF-0.032768MHZ-EZW0601 | 298LF-0.032768MHZ-EZW1251 | 300LF-0.032768MHZ-EZW1251 | 299LF-0.032768MHZ-EZW0601 | NC15LF-0.032768MHZ-EZW0601 | NC15LF-0.032768MHZ-EZW1251 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, MINIATURE PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compli | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Ageing | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 1 µW | 1 µW | 1 µW | 1 µW | 1 µW | 1 µW | 1 µW | 1 µW | 1 µW |
| frequency stability | 0.0049% | 0.0049% | 0.0049% | 0.0049% | 0.0049% | 0.0049% | 0.0049% | 0.0049% | 0.0049% |
| frequency tolerance | 20 ppm | 20 ppm | 20 ppm | 20 ppm | 20 ppm | 20 ppm | 20 ppm | 20 ppm | 20 ppm |
| load capacitance | 6 pF | 12.5 pF | 6 pF | 6 pF | 12.5 pF | 12.5 pF | 6 pF | 6 pF | 12.5 pF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz | 0.032768 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| physical size | D2.0XH6.0 (mm)/D0.079XH0.236 (inch) | D2.0XH6.0 (mm)/D0.079XH0.236 (inch) | D1.5XH5.0 (mm)/D0.059XH0.197 (inch) | D3.0XH8.3 (mm)/D0.118XH0.327 (inch) | D1.5XH5.0 (mm)/D0.059XH0.197 (inch) | D3.0XH8.3 (mm)/D0.118XH0.327 (inch) | D2.0XH6.0 (mm)/D0.079XH0.236 (inch) | D1.5XH5.0 (mm)/D0.059XH0.197 (inch) | D1.5XH5.0 (mm)/D0.059XH0.197 (inch) |
| Series resistance | 50000 Ω | 50000 Ω | 50000 Ω | 35000 Ω | 50000 Ω | 35000 Ω | 50000 Ω | 50000 Ω | 50000 Ω |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-609 code | e2 | e2 | - | e2 | - | e2 | e2 | - | - |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) | Tin/Copper (Sn/Cu) | - | Tin/Copper (Sn/Cu) | - | Tin/Copper (Sn/Cu) | Tin/Copper (Sn/Cu) | - | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |