
CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 1.5MHz Min, 80MHz Max, ROHS COMPLIANT, HERMETIC SEALED, CERAMIC, SMD, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Cal Crystal Lab Inc / Comclok Inc |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | TAPE AND REEL |
| maximum descent time | 10 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 100% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 80 MHz |
| Minimum operating frequency | 1.5 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | CMOS/TTL |
| Output load | 10 TTL, 15 pF |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 1.7mm |
| longest rise time | 10 ns |
| Maximum supply voltage | 3.63 V |
| Minimum supply voltage | 2.97 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 45/55 % |
