IC DUAL OP-AMP, 300 uV OFFSET-MAX, CDIP8, CERDIP-8, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.03 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 114 dB |
| Maximum input offset voltage | 300 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 0.4 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| LT1013AMJ8/883B | LT1013AMH/883B | LT1014AMJ/883B | LT1014MJ/883B | LT1013MJ8/883B | LT1013MH/883B | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC DUAL OP-AMP, 300 uV OFFSET-MAX, CDIP8, CERDIP-8, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 300 uV OFFSET-MAX, MBCY8, METAL CAN, TO-5, 8 PIN, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 350 uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERDIP-14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 550 uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERDIP-14, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 550 uV OFFSET-MAX, CDIP8, CERDIP-8, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 550 uV OFFSET-MAX, MBCY8, METAL CAN, TO-5, 8 PIN, Operational Amplifier |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | DIP | TO-5 | DIP | DIP | DIP | TO-5 |
| package instruction | DIP, | METAL CAN, TO-5, 8 PIN | DIP, | DIP, | DIP, | TO-5, |
| Contacts | 8 | 8 | 14 | 14 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.03 µA | 0.03 µA | 0.03 µA | 0.045 µA | 0.045 µA | 0.045 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 114 dB | 114 dB | 114 dB | 113 dB | 113 dB | 113 dB |
| Maximum input offset voltage | 300 µV | 300 µV | 350 µV | 550 µV | 550 µV | 550 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 4 | 4 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 14 | 14 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL |
| encapsulated code | DIP | TO-5 | DIP | DIP | DIP | TO-5 |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 0.4 V/us | 0.4 V/us | 0.4 V/us | 0.4 V/us | 0.4 V/us | 0.4 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - |
| width | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | - |