8-BIT, 8MHz, MICROPROCESSOR, PQCC84, PLASTIC, LCC-84
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | LCC |
| package instruction | PLASTIC, LCC-84 |
| Contacts | 84 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 20 |
| bit size | 8 |
| boundary scan | NO |
| External data bus width | 8 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| JESD-30 code | S-PQCC-J84 |
| length | 29.2862 mm |
| low power mode | YES |
| Number of terminals | 84 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.6 mm |
| speed | 8 MHz |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 29.2862 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR |
| HD64180SCP8 | HD64180SCP10 | |
|---|---|---|
| Description | 8-BIT, 8MHz, MICROPROCESSOR, PQCC84, PLASTIC, LCC-84 | 8-BIT, 10 MHz, MICROPROCESSOR, PQCC84, PLASTIC, LCC-84 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | LCC | LCC |
| package instruction | PLASTIC, LCC-84 | QCCJ, |
| Contacts | 84 | 84 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Address bus width | 20 | 20 |
| bit size | 8 | 8 |
| boundary scan | NO | NO |
| External data bus width | 8 | 8 |
| Format | FIXED POINT | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO | NO |
| JESD-30 code | S-PQCC-J84 | S-PQCC-J84 |
| length | 29.2862 mm | 29.2862 mm |
| low power mode | YES | YES |
| Number of terminals | 84 | 84 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | QCCJ |
| Package shape | SQUARE | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.6 mm | 4.6 mm |
| speed | 8 MHz | 10 MHz |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Terminal form | J BEND | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 29.2862 mm | 29.2862 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR | MICROPROCESSOR |