OP-AMP, 0.5MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.04 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| frequency compensation | YES |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.817 mm |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 0.65 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 500 kHz |
| width | 7.62 mm |
| LM611CN | LM611AIN | LM611AMN | LM611BIN | LM611MN | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | OP-AMP, 0.5MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | OP-AMP, 0.5MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | OP-AMP, 6000uV OFFSET-MAX, 0.5MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 0.5MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 0.5MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.04 µA | 0.03 µA | 0.03 µA | 0.04 µA | 0.04 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 9.817 mm | 9.817 mm | 9.817 mm | 9.817 mm | 9.817 mm |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 0.65 V/us | 0.65 V/us | 0.65 V/us | 0.65 V/us | 0.65 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 36 V | 32 V | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | - | 0.025 µA | 0.025 µA | 0.035 µA | 0.035 µA |
| Maximum input offset voltage | - | 6000 µV | 6000 µV | 7000 µV | 7000 µV |
| minimum slew rate | - | 0.45 V/us | 0.45 V/us | 0.45 V/us | 0.45 V/us |
| Maximum slew rate | - | 0.32 mA | 0.32 mA | 0.37 mA | 0.37 mA |
| Minimum voltage gain | - | 40000 | 40000 | 40000 | 40000 |