IC QUAD OP-AMP, 6500 uV OFFSET-MAX, 1.4 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SO-14, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00006 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 63 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 83 dB |
| Maximum input offset voltage | 6500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 0.8 V/us |
| Nominal slew rate | 1.1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1400 kHz |
| Minimum voltage gain | 50000 |
| width | 3.9 mm |
| LMC660EMX | |
|---|---|
| Description | IC QUAD OP-AMP, 6500 uV OFFSET-MAX, 1.4 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SO-14, Operational Amplifier |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00006 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 63 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 83 dB |
| Maximum input offset voltage | 6500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 0.8 V/us |
| Nominal slew rate | 1.1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1400 kHz |
| Minimum voltage gain | 50000 |
| width | 3.9 mm |