Variable Attenuator, 902.5MHz Min, 997.5MHz Max, 1.6dB Insertion Loss-Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Smiths Group |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Nominal attenuation | 10 dB |
| structure | COMPONENT |
| Maximum input power (CW) | 5.05 dBm |
| Maximum insertion loss | 1.6 dB |
| Maximum operating frequency | 997.5 MHz |
| Minimum operating frequency | 902.5 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| RF/Microwave Device Types | VARIABLE ATTENUATOR |