HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | BROADSIDE VERSION OF 374 |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm |
| Load capacitance (CL) | 150 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 80 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| SN54HC574J-00 | SN74HC574APWRE4 | SN74HC574N-00 | SN74HC574N-10 | SN74HC574DWR-00 | SN74HC574PWRG3 | SN54HC574FK | SN54HC574FK-00 | SN74HC574DW-00 | SN74HC574PWLE | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, TSSOP-20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, TSSOP-20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, CC-20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | HC/UH SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, TSSOP-20 |
| package instruction | DIP, | TSSOP, TSSOP20,.25 | DIP, | DIP, | SOP, | TSSOP, TSSOP20,.25 | QCCN, LCC20,.35SQ | QCCN, | SOP, | TSSOP, TSSOP20,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown | not_compliant | unknown | unknown | not_compliant |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 24.195 mm | 6.5 mm | 24.325 mm | 24.325 mm | 12.8 mm | 6.5 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 12.8 mm | 6.5 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | TSSOP | DIP | DIP | SOP | TSSOP | QCCN | QCCN | SOP | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| propagation delay (tpd) | 80 ns | 330 ns | 66 ns | 66 ns | 66 ns | 330 ns | 400 ns | 80 ns | 66 ns | 330 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.2 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 1.2 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 2.65 mm | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | NO LEAD | NO LEAD | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 0.65 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 4.4 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 4.4 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 7.5 mm | 4.4 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Other features | BROADSIDE VERSION OF 374 | - | BROADSIDE VERSION OF 374 | BROADSIDE VERSION OF 374 | BROADSIDE VERSION OF 374 | - | BROADSIDE VERSION OF 374 | BROADSIDE VERSION OF 374 | BROADSIDE VERSION OF 374 | BROADSIDE VERSION OF 374 |
| Load capacitance (CL) | 150 pF | - | 150 pF | 150 pF | 150 pF | 50 pF | 50 pF | 150 pF | 150 pF | 50 pF |