IC 1 A SWITCHING CONTROLLER, 500 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO14, GREEN, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14, Switching Regulator or Controller
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 30 V |
| Minimum input voltage | 12 V |
| Nominal input voltage | 15 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 500 kHz |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |
| TL3844DRE4-14 | TL3845DRE4-14 | TL2844BQDRQ1 | TL2845BQDRQ1 | TL2842BQDRQ1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC 1 A SWITCHING CONTROLLER, 500 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO14, GREEN, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14, Switching Regulator or Controller | 1A SWITCHING CONTROLLER, 500kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO14, GREEN, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 | 1A SWITCHING CONTROLLER, 500kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO14, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 | 1A SWITCHING CONTROLLER, 500kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO14, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 | 1A SWITCHING CONTROLLER, 500kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO14, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | SOP, | GREEN, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 | PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 | SOP, | SOP, |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Minimum input voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| Nominal input voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm | 8.65 mm | 8.65 mm | 8.65 mm | 8.65 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Nominal output voltage | - | - | 5 V | 5 V | 5 V |
| Filter level | - | - | AEC-Q100 | AEC-Q100 | AEC-Q100 |