
Transistor Output SSR, 1-Channel, 2500V Isolation,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | IXYS |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | UL RECOGNIZED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.1 A |
| Maximum insulation voltage | 2500 V |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of components | 1 |
| Maximum on-state current | 0.17 A |
| Maximum on-state resistance | 16 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | TRANSISTOR OUTPUT SSR |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |