EE PLD, 12ns, CMOS, PBGA256,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vantis Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| maximum clock frequency | 74.1 MHz |
| JESD-30 code | S-PBGA-B256 |
| Dedicated input times | |
| Number of I/O lines | 192 |
| Number of terminals | 256 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 0 DEDICATED INPUTS, 192 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Programmable logic type | EE PLD |
| propagation delay | 12 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL |
| Terminal location | BOTTOM |