RF Coaxial Relay, SPDT, Failsafe, 5750mW (Coil), 18000MHz, AC Input, AC Output, Surface Mount-Straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Reliable Capacitors Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ISOLATION MIN: 60 |
| body height | 30 mm |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Coil current (AC) maximum value | 0.05 A |
| Coil power | 5750 mW |
| Maximum coil voltage (AC) | 115 V |
| Coil/Input Power Type | AC |
| Contact/Output Power Type | AC |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum insertion loss | 0.4 dB |
| Maximum isolation | 60 dB |
| Manufacturer's serial number | SM |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Maximum operating frequency | 18000 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| Relay action | FAILSAFE |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 15 ms |
| Termination type | SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.5 |