
Rectifier Diode
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | STMicroelectronics |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G2 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.3 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.005 µs |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |




