0.2A 2 CHANNEL, BUF OR INV BASED PRPHL DRVR, CDIP20, HERMETIC SEALED, CERDIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Built-in protection | TRANSIENT |
| Interface integrated circuit type | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| JESD-30 code | R-CDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.4475 mm |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output current flow direction | SOURCE AND SINK |
| Nominal output peak current | 0.2 A |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | COMMERCIAL |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Disconnect time | 0.035 µs |
| connection time | 0.035 µs |
| width | 7.62 mm |
