ALS SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Control type | ENABLE LOW |
| series | ALS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| length | 24.325 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 2 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 24 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 10 ns |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| SN74ALS244AN | SN74ALS244ADW | SN74ALS244ADWR | SN74ALS244AN3 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | ALS SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20 | ALS SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | ALS SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | ALS SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | SOP, SOP20,.4 | SOP, | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | unknown | not_compliant |
| series | ALS | ALS | ALS | ALS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 |
| length | 24.325 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 24.325 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 24 mA | 24 mA | 24 mA | 24 mA |
| propagation delay (tpd) | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | incompatible |
| Control type | ENABLE LOW | ENABLE LOW | - | ENABLE LOW |
| MaximumI(ol) | 0.024 A | 0.024 A | - | 0.024 A |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | SOP20,.4 | - | DIP20,.3 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | - | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 10 ns | 10 ns | - | 10 ns |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |