Error Detection And Correction Circuit, CMOS Series, 16-Bit, CMOS, PQFP100, MQFP-100
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFF, |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | CMOS |
| JESD-30 code | R-PQFP-F100 |
| length | 20 mm |
| Logic integrated circuit type | ERROR DETECTION AND CORRECTION CIRCUIT |
| Number of digits | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 100 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFF |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 31 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.3 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 14 mm |
| Base Number Matches | 1 |