CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 66.7MHz - 90MHz, TTL OUTPUT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Seiko Epson Corporation |
| Reach Compliance Code | compliant |
| maximum descent time | 4 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 100% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 90 MHz |
| Minimum operating frequency | 66.7 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Oscillator type | TTL |
| Output load | 5 TTL, 15 pF |
| physical size | 7.3mm x 4.6mm x 1.5mm |
| longest rise time | 4 ns |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 60/40 % |