
95A, 1800V, SCR, CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SEMIKRON |
| Parts packaging code | TO-240 |
| package instruction | CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 |
| Contacts | 3 |
| Manufacturer packaging code | CASE A48 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Maximum DC gate trigger current | 150 mA |
| JESD-30 code | R-CUFM-X7 |
| JESD-609 code | e3/e4 |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 7 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 95 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 1800 V |
| Repeated peak reverse voltage | 1800 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN/SILVER |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR |




| SKKT57B/18E | SKKT57B18E | SKKT57B/12E | SKKT57B/14E | SKKT57B/16E | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | 95A, 1800V, SCR, CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 | Silicon Controlled Rectifier, 95A I(T)RMS, 55000mA I(T), 1800V V(DRM), 1800V V(RRM), 2 Element, CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 | 95A, 1200V, SCR, CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 | 95A, 1400V, SCR, CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 | 95A, 1600V, SCR, CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON |
| Parts packaging code | TO-240 | TO-240 | TO-240 | TO-240 | TO-240 |
| package instruction | CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 | FLANGE MOUNT, R-CUFM-X7 | CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 | FLANGE MOUNT, R-CUFM-X7 | CERAMIC, CASE A48, SEMIPACK-7 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Manufacturer packaging code | CASE A48 | CASE A48 | CASE A48 | CASE A48 | CASE A48 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| Other features | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Maximum DC gate trigger current | 150 mA | 150 mA | 150 mA | 150 mA | 150 mA |
| JESD-30 code | R-CUFM-X7 | R-CUFM-X7 | R-CUFM-X7 | R-CUFM-X7 | R-CUFM-X7 |
| JESD-609 code | e3/e4 | e2 | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 |
| Number of components | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 95 A | 95 A | 95 A | 95 A | 95 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 1800 V | 1800 V | 1200 V | 1400 V | 1600 V |
| Repeated peak reverse voltage | 1800 V | 1800 V | 1200 V | 1400 V | 1600 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | TIN/SILVER | Tin/Silver (Sn/Ag) | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR | SCR | SCR | SCR | SCR |
| Maximum DC gate trigger voltage | - | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Maximum holding current | - | 250 mA | 250 mA | 250 mA | 250 mA |
| Nominal circuit commutation break time | - | - | 80 µs | 80 µs | 80 µs |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | - | - | 1000 V/us | 1000 V/us | 1000 V/us |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | - | - | 15000 µA | 15000 µA | 15000 µA |