B SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 4 TRUE OUTPUT(S), 4 INVERTED OUTPUT(S), PQCC28, PLASTIC, LCC-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCJ, LDCC28,.5SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | B |
| Input adjustment | STANDARD |
| JESD-30 code | S-PQCC-J28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 11.5062 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.048 A |
| Number of functions | 1 |
| Number of inverted outputs | 4 |
| Number of terminals | 28 |
| Actual output times | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC28,.5SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 55 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Same Edge Skew-Max(tskwd) | 1.45 ns |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 11.5062 mm |
| minfmax | 130 MHz |
| CGS74B305V | CGS64B305M | CGS64B305N | CGS74B305N | CGS64B305V | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | B SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 4 TRUE OUTPUT(S), 4 INVERTED OUTPUT(S), PQCC28, PLASTIC, LCC-28 | B SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 4 TRUE OUTPUT(S), 4 INVERTED OUTPUT(S), PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16 | B SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 4 TRUE OUTPUT(S), 4 INVERTED OUTPUT(S), PDIP16, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-16 | B SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 4 TRUE OUTPUT(S), 4 INVERTED OUTPUT(S), PDIP16, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-16 | B SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 4 TRUE OUTPUT(S), 4 INVERTED OUTPUT(S), PQCC28, PLASTIC, LCC-28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | QCCJ, LDCC28,.5SQ | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | QCCJ, LDCC28,.5SQ |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | B | B | B | B | B |
| Input adjustment | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD |
| JESD-30 code | S-PQCC-J28 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | S-PQCC-J28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 11.5062 mm | 9.9 mm | 19.305 mm | 19.305 mm | 11.5062 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.048 A | 0.048 A | 0.048 A | 0.048 A | 0.048 A |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of inverted outputs | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 28 | 16 | 16 | 16 | 28 |
| Actual output times | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | - | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | SOP | DIP | DIP | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC28,.5SQ | SOP16,.25 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | LDCC28,.5SQ |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 55 mA | 55 mA | 55 mA | 55 mA | 55 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8.5 ns | 8.5 ns | 8.5 ns | 8.5 ns | 8.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Same Edge Skew-Max(tskwd) | 1.45 ns | 1.45 ns | 1.45 ns | 1.45 ns | 1.45 ns |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 1.75 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 11.5062 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 11.5062 mm |
| minfmax | 130 MHz | 120 MHz | 120 MHz | 130 MHz | 120 MHz |
| Maker | Texas Instruments | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Other features | - | CENTER PIN VCC AND GND | CENTER PIN VCC AND GND | CENTER PIN VCC AND GND | - |