Switching Regulator, 5A, MBFM8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SEMTECH |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| Maximum input voltage | 35 V |
| Minimum input voltage | 6 V |
| JESD-30 code | O-MBFM-P8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum output current | 5 A |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | BOOST |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |

| LAS-6350 | LAS-6451 | LAS-6351 | LAS-6450 | LAS-6450P | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Regulator, 5A, MBFM8 | Switching Regulator, 5A, MBFM8 | Switching Regulator, 5A, MBFM8 | Switching Regulator, 5A, MBFM8 | Switching Regulator, 5A, PSFM9 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR |
| Maximum input voltage | 35 V | 40 V | 35 V | 40 V | 40 V |
| Minimum input voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| JESD-30 code | O-MBFM-P8 | O-MBFM-P8 | O-MBFM-P8 | O-MBFM-P8 | R-PSFM-T9 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 |
| Maximum output current | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Switch configuration | BOOST | BUCK | BUCK | BOOST | BOOST |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | SINGLE |
| Maker | SEMTECH | - | SEMTECH | SEMTECH | SEMTECH |