Zener Diode, 10.11V V(Z), 2.82%, 0.4W, Silicon, Unidirectional, DO-34,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NEC Electronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-34 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 0.4 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 10.11 V |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum voltage tolerance | 2.82% |
| Working test current | 5 mA |