Single Color LED, Blue, Water Clear, 2mm, 3 X 2 MM, 1 MM HEIGHT, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | EVERLIGHT |
| package instruction | 3 X 2 MM, 1 MM HEIGHT, 3 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | BLUE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 17.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 2 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL 7\" |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 2 mm |
| surface mount | YES |
| perspective | 120 deg |




