
Single Color LED, Green, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | DIALIGHT |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | UL RECOGNIZED |
| color | GREEN |
| color@wavelength | Green |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Maximum forward voltage | 2.2 V |
| JESD-609 code | e2 |
| minimum luminous intensity | 40 cd |
| Nominal luminous intensity | 22.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5 mm |
| method of packing | STRIP |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | YES |
| T code | T-1 |
| Terminal surface | Tin/Silver/Nickel (Sn/Ag/Ni) |
| perspective | 50 deg |
| 5912304002F | 5912304007F | 5912404007F | 5912004002F | 5912404002F | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Green, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Green, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Yellow, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Yellow, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compliant |
| Other features | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED |
| color | GREEN | GREEN | YELLOW | RED | YELLOW |
| color@wavelength | Green | Gree | Yellow | Red | Yellow |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Maximum forward voltage | 2.2 V | 2.2 V | 2.2 V | 2.2 V | 2.2 V |
| JESD-609 code | e2 | e2 | e2 | e2 | e2 |
| minimum luminous intensity | 40 cd | 40 cd | 40 cd | 40 cd | 40 cd |
| Nominal luminous intensity | 22.0 mcd | 22.0 mcd | 60.0 mcd | 40.0 mcd | 60.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| method of packing | STRIP | TAPE AND REEL 7" | TAPE AND REEL 7\" | STRIP | STRIP |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| T code | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 |
| Terminal surface | Tin/Silver/Nickel (Sn/Ag/Ni) | Tin/Silver/Nickel (Sn/Ag/Ni) | Tin/Silver/Nickel (Sn/Ag/Ni) | Tin/Silver/Nickel (Sn/Ag/Ni) | Tin/Silver/Nickel (Sn/Ag/Ni) |
| perspective | 50 deg | 50 deg | 50 deg | 50 deg | 50 deg |
| Maker | DIALIGHT | - | DIALIGHT | - | DIALIGHT |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | - |