Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Spectrum Microwave |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | SMA-F |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COAXIAL |
| Maximum frequency conversion loss | 13.5 dB |
| Maximum operating frequency | 19000 MHz |
| Minimum operating frequency | 2000 MHz |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| RF/Microwave Device Types | TRIPLE BALANCED |

| MM98PN-1 | MM97PN-1 | MM97MN-1 | MM94MN-1 | MM96PN-1 | MM98MN-1 | MM96MN-1 | MM94PN-1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE | Triple Balanced Mixer, 2000MHz Min, 19000MHz Max, 13.5dB Conversion Loss-Max, HERMETIC SEALED PACKAGE |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| structure | COAXIAL | COAXIAL | MODULE | MODULE | COAXIAL | MODULE | MODULE | COAXIAL |
| Maximum frequency conversion loss | 13.5 dB | 13.5 dB | 13.5 dB | 13.5 dB | 13.5 dB | 13.5 dB | 13.5 dB | 13.5 dB |
| Maximum operating frequency | 19000 MHz | 19000 MHz | 19000 MHz | 19000 MHz | 19000 MHz | 19000 MHz | 19000 MHz | 19000 MHz |
| Minimum operating frequency | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| RF/Microwave Device Types | TRIPLE BALANCED | TRIPLE BALANCED | TRIPLE BALANCED | TRIPLE BALANCED | TRIPLE BALANCED | TRIPLE BALANCED | TRIPLE BALANCED | TRIPLE BALANCED |
| Maker | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | - | - | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave |