Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, PDIP16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | RCA |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Counting direction | DOWN |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |

| CD40103BE | CD40102BD | CD40102BE | CD40103BF | CD40103BD | CD40103BH | CD40102BH | CD40102BF | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, PDIP16, | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, CDIP16, | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, PDIP16, | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, CDIP16, | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, CDIP16, | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, | Binary Counter, Synchronous, Down Direction, CMOS, CDIP16, |
| Maker | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA | RCA |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | , DIE OR CHIP | , DIE OR CHIP | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Counting direction | DOWN | DOWN | DOWN | DOWN | DOWN | DOWN | DOWN | DOWN |
| Load/preset input | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIE OR CHIP | DIE OR CHIP | DIP16,.3 |
| power supply | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | - | incompatible |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | - | - | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - | - | e0 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | - | - | 16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | - | - | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | - | - | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | - | - | IN-LINE |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | - | - | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | - | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - | - | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | - | - | DUAL |