
Current Sense Transformer, 20A, 1:70, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Datatronic |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO |
| high | 4.1 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 6 mm |
| Load Resistance | 2.97 Ω |
| Manufacturer's serial number | CT323 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 1000 kHz |
| Minimum operating frequency | 10 kHz |
| Maximum operating temperature | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| method of packing | TAPE & REEL |
| Peak primary current | 20 A |
| physical size | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) |
| primary type | WOUND PRIMARY |
| secondary inductance | 1300 µH |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Transformer type | CURRENT SENSE TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1:70 |
| width | 8.13 mm |

| CT323-070 | CT323-030 | CT323-060 | CT323-050 | CT323-020 | CT323-040 | CT323-100 | CT323-125 | CT323-200 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Current Sense Transformer, 20A, 1:70, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:30, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:60, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:50, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:20, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:40, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:100, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:125, ROHS COMPLIANT | Current Sense Transformer, 20A, 1:200, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO | BREADTH & HEIGHT DIMENSION INCLUDE TERMINALS ALSO |
| high | 4.1 mm | 4.1 mm | 4.1 mm | 4.1 mm | 4.1 mm | 4.1 mm | 4.1 mm | 4.1 mm | 4.1 mm |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| length | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm |
| Load Resistance | 2.97 Ω | 0.75 Ω | 1.98 Ω | 1.61 Ω | 0.5 Ω | 1.03 Ω | 5.36 Ω | 6.67 Ω | 33.24 Ω |
| Manufacturer's serial number | CT323 | CT323 | CT323 | CT323 | CT323 | CT323 | CT323 | CT323 | CT323 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz |
| Minimum operating frequency | 10 kHz | 10 kHz | 10 kHz | 10 kHz | 10 kHz | 10 kHz | 10 kHz | 10 kHz | 10 kHz |
| Maximum operating temperature | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| method of packing | TAPE & REEL | TAPE & REEL | TAPE & REEL | TAPE & REEL | TAPE & REEL | TAPE & REEL | TAPE & REEL | TAPE & REEL | TAPE & REEL |
| Peak primary current | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A |
| physical size | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) | L6.0XB8.13XH4.1 (mm) |
| primary type | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY | WOUND PRIMARY |
| secondary inductance | 1300 µH | 230 µH | 1000 µH | 670 µH | 100 µH | 440 µH | 2800 µH | 4400 µH | 12200 µH |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Transformer type | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER | CURRENT SENSE TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1:70 | 1:30 | 1:60 | 1:50 | 1:20 | 1:40 | 1:100 | 1:125 | 1:200 |
| width | 8.13 mm | 8.13 mm | 8.13 mm | 8.13 mm | 8.13 mm | 8.13 mm | 8.13 mm | 8.13 mm | 8.13 mm |
| Maker | Datatronic | - | - | - | Datatronic | Datatronic | Datatronic | Datatronic | Datatronic |