Zener Diode, 100V V(Z), 20%, Silicon, Unidirectional, DO-213AA, HERMETIC SEALED, GLASS, LL34, MELF-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Compensated Devices Inc. |
| package instruction | HERMETIC SEALED, GLASS, LL34, MELF-2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | METALLURGICALLY BONDED |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-213AA |
| JESD-30 code | O-LELF-R2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum knee impedance | 2600 Ω |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 100 V |
| Maximum reverse current | 0.1 µA |
| surface mount | YES |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WRAP AROUND |
| Terminal location | END |
| Maximum voltage tolerance | 20% |
| Working test current | 1.3 mA |