Inverter, F/FAST Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | YAGEO |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 43 mA |
| propagation delay (tpd) | 6 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |


| N74F06N | N74F06D | N74F06D-T | N74F07D | N74F07D-T | N74F07N | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Inverter, F/FAST Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDIP14 | Inverter, F/FAST Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDSO14 | Inverter, F/FAST Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDSO14 | Buffer, F/FAST Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDSO14 | Buffer, F/FAST Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDSO14 | Buffer, F/FAST Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDIP14 |
| Maker | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | INVERTER | INVERTER | INVERTER | BUFFER | BUFFER | BUFFER |
| Number of functions | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of entries | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 43 mA | 43 mA | 43 mA | 45 mA | 45 mA | 45 mA |
| propagation delay (tpd) | 6 ns | 6 ns | 6 ns | 7.5 ns | 7.5 ns | 7.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |