LED Display, 2-Character, 14mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Industrial Electronic Engineers Inc (IEE) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | Common Cathode |
| Display height | 14 mm |
| Maximum forward voltage | 2 V |
| Number of characters | 2 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| peak wavelength | 655 nm |


| LR3785R | LR3784E | |
|---|---|---|
| Description | LED Display, 2-Character, 14mm | LED Display, 2-Character, 14mm |
| Maker | Industrial Electronic Engineers Inc (IEE) | Industrial Electronic Engineers Inc (IEE) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| color@wavelength | Red | Red |
| Configuration | Common Cathode | Common Cathode |
| Display height | 14 mm | 14 mm |
| Maximum forward voltage | 2 V | 2 V |
| Number of characters | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C |
| peak wavelength | 655 nm | 655 nm |