Single Color LED, Green, Water Clear, 1.2mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | QT Optoelectronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | GREEN |
| Configuration | SINGLE |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 19 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 0.8 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 570 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 1.2 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal pitch | 1.25 mm |
| perspective | 100 deg |
| QTLP600C-4 | QTLP600C-3 | QTLP600C-2 | QTLP600C-7 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Green, Water Clear, 1.2mm, | Single Color LED, Yellow, Water Clear, 1.2mm, | Single Color LED, High Efficiency Red, Water Clear, 1.2mm, | Single Color LED, Red, Water Clear, 1.2mm, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | GREEN | YELLOW | HIGH EFFICIENCY RED | RED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Lens type | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 19 mcd | 9 mcd | 9 mcd | 12.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 570 nm | 585 nm | 635 nm | 660 nm |
| shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| size | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Terminal pitch | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm |
| perspective | 100 deg | 100 deg | 100 deg | 100 deg |
| Maker | QT Optoelectronics | - | QT Optoelectronics | QT Optoelectronics |