
SINGLE COLOR LED, YELLOW, 1.2mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | CITIZEN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| color@wavelength | Yellow |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Maximum forward voltage | 2.6 V |
| Lens type | DIFFUSED |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 0.8 mm |
| peak wavelength | 589 nm |
| Maximum reverse voltage | 5 V |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 1.2 mm |