Audio Amplifiers
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | MSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP10,.19,20 |
| Contacts | 10 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| channel separation | 100 dB |
| Commercial integrated circuit types | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PDSO-G10 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP10,.19,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 2.6/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum slew rate | 3 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm |
| LM4811MMX | LM4811MM | |
|---|---|---|
| Description | Audio Amplifiers | Audio Amplifiers |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | MSOP | MSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP10,.19,20 | TSSOP, TSSOP10,.19,20 |
| Contacts | 10 | 10 |
| Reach Compliance Code | _compli | _compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| channel separation | 100 dB | 100 dB |
| Commercial integrated circuit types | VOLUME CONTROL CIRCUIT | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PDSO-G10 | S-PDSO-G10 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| length | 3 mm | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 |
| Number of channels | 2 | 2 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP10,.19,20 | TSSOP10,.19,20 |
| Package shape | SQUARE | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 |
| power supply | 2.6/5 V | 2.6/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm | 1.1 mm |
| Maximum slew rate | 3 mA | 3 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V |
| surface mount | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm | 3 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM4811MM/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.105W Class-AB 10-Pin VSSOP T/R |
| LM4811MMX/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC 2 CHANNEL(S), VOLUME CONTROL CIRCUIT, PDSO10, MSOP-10, Audio Control IC |
| LM4811MM | National Semiconductor(TI ) | 2 CHANNEL(S), VOLUME CONTROL CIRCUIT, PDSO10 |
| LM4811YD/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| LM4811YD | Texas Instruments(德州仪器) | IC VOLUME CONTROL CIRCUIT, Audio Control IC |
| LM4811YDX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | VOLUME CONTROL CIRCUIT |