
Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SSOP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SSOP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V TO 12 V SINGLE SUPPLY |
| Commercial integrated circuit types | VIDEO AMPLIFIER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 3 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| OPA3692IDBQRG4 | OPA3692IDG4 | OPA3692IDRG4 | OPA3692IDBQTG4 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SSOP -40 to 85 | Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SOIC -40 to 85 | Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SOIC -40 to 85 | Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SSOP -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | SSOP, | SOP, | SOP, | SSOP, |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 |
| length | 4.9 mm | 9.9 mm | 9.9 mm | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of functions | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP | SOP | SOP | SSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Other features | IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V TO 12 V SINGLE SUPPLY | - | IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V TO 12 V SINGLE SUPPLY | IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V TO 12 V SINGLE SUPPLY |
| Commercial integrated circuit types | VIDEO AMPLIFIER | - | VIDEO AMPLIFIER | VIDEO AMPLIFIER |
| Number of channels | 1 | - | 1 | 1 |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | - | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.5 V | - | 2.5 V | 2.5 V |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| OPA3692IDBQTG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SSOP -40 to 85 |
| SN10503D | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Distortion High-Speed Rail-to-Rail Output Operational Amplifiers 14-SOIC -40 to 85 |
| SN10503PWP | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Distortion High-Speed Rail-to-Rail Output Operational Amplifiers 14-HTSSOP -40 to 85 |
| ZXFV203N14TA | Diodes Incorporated | 视频放大器 |
| SN10503DR | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Distortion High-Speed Rail-to-Rail Output Operational Amplifiers 14-SOIC -40 to 85 |
| SN10503PWPR | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed Operational Amplifiers Lo-Distortion Hi-Spd R-to-R Otpt Oper Amp |
| OPA3692IDR | Texas Instruments(德州仪器) | Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SOIC -40 to 85 |
| SN10503PWPG4 | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed Operational Amplifiers Lo-Distortion Hi-Spd R-to-R Otpt Oper Amp |
| OPA3692IDRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Triple, Wideband, Fixed Gain Video Buffer Amplifier With Disable 16-SOIC -40 to 85 |
| SN10503PWPRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed Operational Amplifiers Lo-Distortion Hi-Spd R-to-R Otpt Oper Amp |
| SN10503DRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed Operational Amplifiers Lo-Distortion Hi-Spd R-to-R Otpt Oper Amp |
| ZXFV203N14TC | Zetex Semiconductors | Quad, single, triple and dual video amplifiers |
| SN10503DG4 | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed Operational Amplifiers Lo-Distortion Hi-Spd R-to-R Otpt Oper Amp |