POWER/SIGNAL RELAY, DPDT, LATCHED, 0.033A (COIL), 16VDC (COIL), 533mW (COIL), 2A (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum coil current (DC) | 0.033 A |
| Coil power | 533 mW |
| Coil resistance | 480 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 16 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Maximum contact current (AC) | 2 A |
| Maximum contact current (DC) | 2 A |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Manufacturer's serial number | 1617088 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Relay action | LATCHED |
| Relay function | DPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| seal | HERMETICALLY SEALED |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |