
16-Bit, Quad Voltage Output Digital-to-Analog Converter 48-SSOP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SSOP |
| package instruction | SSOP-48 |
| Contacts | 48 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog output voltage | 2.5 V |
| Minimum analog output voltage | -2.5 V |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G48 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 15.875 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0061% |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Nominal negative supply voltage | -5 V |
| Number of digits | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP48,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5/+-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.79 mm |
| Maximum stabilization time | 10 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 8 µs |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.49 mm |
| DAC7634EG4 | DAC7634EB | DAC7634E | DAC7634EBG4 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 16-Bit, Quad Voltage Output Digital-to-Analog Converter 48-SSOP -40 to 85 | 16-Bit, Quad Voltage Output Digital-to-Analog Converter 48-SSOP -40 to 85 | 16-Bit, Quad Voltage Output Digital-to-Analog Converter 48-SSOP -40 to 85 | 16-Bit, Quad Voltage Output Digital-to-Analog Converter 48-SSOP -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SSOP | SSOP | SSOP | SSOP |
| package instruction | SSOP-48 | SSOP, SSOP48,.3 | SSOP, SSOP48,.3 | SSOP, SSOP48,.4 |
| Contacts | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum analog output voltage | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| Minimum analog output voltage | -2.5 V | -2.5 V | -2.5 V | -2.5 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G48 | R-PDSO-G48 | R-PDSO-G48 | R-PDSO-G48 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 |
| length | 15.875 mm | 15.88 mm | 15.88 mm | 15.88 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0061% | 0.0046% | 0.0061% | 0.0046% |
| Humidity sensitivity level | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Nominal negative supply voltage | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V |
| Number of digits | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP | SSOP | SSOP | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP48,.4 | SSOP48,.3 | SSOP48,.3 | SSOP48,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 5/+-5 V | 5/+-5 V | 5/+-5 V | 5/+-5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.79 mm | 2.79 mm | 2.79 mm | 2.79 mm |
| Maximum stabilization time | 10 µs | 10 µs | 10 µs | 10 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 8 µs | 10 µs | 10 µs | 10 µs |
| Maximum slew rate | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm | 0.635 mm | 0.635 mm | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.49 mm | 7.49 mm | 7.49 mm | 7.49 mm |
| Is it lead-free? | - | Lead free | Lead free | Lead free |
| Factory Lead Time | - | 1 week | 1 week | 6 weeks |
| Sampling rate | - | 0.089 MHz | 0.089 MHz | 0.089 MHz |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DAC7634E | Texas Instruments(德州仪器) | 16-Bit, Quad Voltage Output Digital-to-Analog Converter 48-SSOP -40 to 85 |
| DAC7634E/1K | Texas Instruments(德州仪器) | 16-Bit, Quad Voltage Output Digital-to-Analog Converter 48-SSOP -40 to 85 |
| SI5342D-A-GMR | Silicon Laboratories Inc | clock synthesizer / jitter cleaner 2-outputs 350mhz single pll jitter |
| SI5342D-A-GM | Silicon Laboratories Inc | IC CLK BUFFER PLL 44QFN |
| DAC7634E/1KG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Digital to Analog Converters - DAC 16-Bit Quad Voltage Output |
| DAC7634E/1K | Burr-Brown | CLIPS |
| DAC7634E | Burr-Brown | TERMINAL |
| DAC7632VFT | Texas Instruments(德州仪器) | 16-Bit, Dual Voltage Output DAC with Serial Interface 32-LQFP -40 to 85 |
| DAC7631E | Texas Instruments(德州仪器) | Serial Input, 16-Bit, Voltage Output Digital-to-Analog Converter 20-SSOP -40 to 85 |
| DAC7632VFR | Texas Instruments(德州仪器) | 16-Bit, Dual Voltage Output DAC with Serial Interface 32-LQFP -40 to 85 |
| DAC7631EG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Serial Input, 16-Bit, Voltage Output Digital-to-Analog Converter 20-SSOP -40 to 85 |
| DAC7631E/1K | Texas Instruments(德州仪器) | Serial Input, 16-Bit, Voltage Output Digital-to-Analog Converter 20-SSOP -40 to 85 |
| DAC7632VFTG4 | Texas Instruments(德州仪器) | 16-Bit, Dual Voltage Output DAC with Serial Interface 32-LQFP -40 to 85 |
| DAC7632VFRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Digital to Analog Converters - DAC 16-Bit Dual Vltg Out w/Serial Interface |
| DAC7631E/1KG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Serial Input, 16-Bit, Voltage Output Digital-to-Analog Converter 20-SSOP -40 to 85 |
| DAC7631E/1K | Burr-Brown | D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 8us Settling Time, PDSO20, SSOP-20 |
| DAC7631E | Burr-Brown | Serial Input, 16-Bit, Voltage Output DIGITAL-TO-ANALOG CONVERTER |